Manşet

PTT Kargo Sorgulama 2023 isimle kargo sorgulama

PTT Kargo Sorgulama 2023 isimle kargo sorgulama; PTT kargo aracılığıyla kargo gönderimi yada vermiş olduğunuz bir sipariş sonrasında PTT kargo ile tarafınıza gönderi yapılmış olabilir. PTT kargo sistemi ile T.C. kimlik numarası, cep telefonu, yada firmanın size vermiş olduğu barkod numarası (Kargo Takip No) ile sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT kargo takibi işlemlerini yapmak için elinizde geçerli bir kargo takip numarası bulunması gerekiyor. Eğer elinizde PTT kargo takip numarası yoksa aşağıda belirtmiş olduğumuz alternatif yöntemleri deneyebilirsiniz.

PTT internet üzerinden kargo sorgulama 2023 yılı içerisinde de gerçekleştirebileceğiniz işlemlerden birisidir. Bunun yanı sıra PTT çağrı merkezi kargo sorgulama işlemi yapmak için 444 1 788 numarasını arayarak kargo sorgulama işlemlerinizi müşteri temsilcisi aracılığıyla yapabileceğiniz gibi PTT şubeleri aracılığıyla da kargonuzu sorgulayabilirsiniz.

Ayrıca PTT’nin resmi web sitesi dışında hiç bir yerden kargo sorgulama gerçekleştirmeyin. Alt başlıklarımızda PTT kargo takip isimle sorgulama ve daha fazlasını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

PTT Kargo Sorgulama

PTT Kargo Sorgulama 2023 isimle kargo sorgulama
PTT Kargo Sorgulama 2023 isimle kargo sorgulama

PTT kargo takip işlemleri yapabilmek için bazı hususlarda dikkat etmeniz gerekiyor. Bir çok PTT kargo ile ilgili sorgulama sitesi bulunmakta olup bizim sizlere tavsiyemiz PTT kargonun kendi resmi web sitesi üzerinden ve e-Devlet üzerinden sorgulama yapmanız yönündedir. Ayrıca firmaya ait olan çağrı merkezi aracılığıyla da hem kargo sorgulaması hem de kargonuzla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Size iletilen kargo takip numarası ile PTT web sitesi üzerinden toplam 5 adet kargo sorgulaması yapabilirsiniz.

PTT Kargo Sorgulama için TIKLAYINIZ!

Ancak kargo sorgulama için elinizde barkod numarası bulunmuyorsa PTT web sitesi barkod numarasız kargo sorgulama yapmanıza izin vermez. Normal şartlarda kargo gönderimi yapıldığında doğru telefon numarası verildiyse kargo takip numarası SMS olarak kargo sahibine iletilir. Hem gönderici hem de alıcı bu sayede barkod numarasıyla kargo sorgulama işlemini yapabilir.

Editörün Tavsiyesi; Yanlış Hesaba Yatırılan Para Nasıl İptal Edilir?

İnternetten PTT Kargo Takibi

PTT kargom nerede uygulaması aracılığıyla gönderi takibini kolayca yapabilirsiniz. Ancak sorgulama işlemi için barkod numaranızın olması gerekiyor. Eğer barkod numaranız yoksa aşağıda vermiş olduğumuz adımları takip ederek kargo sorgulama işlemini yapmayı deneyin.

PTT kargo sorgulama için yukarıda vermiş olduğumu linke tıklayarak PTT kargo internet sitesine giriş yaparak açılan ekran üzerinden 13 haneli sorgulama kodunu sizden istenen alana girerek sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

E-Devlet PTT Kargo Takibi

PTT aracılığıyla gönderilen kargolarınızı https://www.turkiye.gov.tr/ptt-gonderi-takip linkinden sorgulayabilir ve kargonuzla ilgili gelişmeleri görüntüleyebilirsiniz.

PTT Kargo Takip İsimle Sorgulama

PTT kargo takip için elinizde barkod numarası bulunmuyorsa PTT kargo müşteri hizmetleri 444 1 788 numarasını arayarak sorgulama yapabilirsiniz.

PTT Kargom Nerede müşteri hizmetleri aradığınızda anons ve yönlendirmelerden PTT kargo seçeneğini tuşlayıp barkodum yok seçeneğiyle müşteri hizmetlerine bağlanmalısınız.

Müşteri hizmetlerine bağlandıktan sonra barkod numaranızın olmadığını ve cep telefonu ya da T.C. kimlik numaranız ile sorgulama yapmak istediğini söyleyin. Doğru bilgileri iletmeniz durumunda kargonuzla ilgili verileri size aktaracaklardır.

PTT kargom nerede uygulaması

PTT Kargom nerede uygulaması sayesinde kolay bir şekilde kargo sorgulama ve takibine olanak sağlamaktadır. Ancak PTT kargom nerede isimle kargo sorgulama işlemi yapamıyorsunuz. Bu nedenle barkod numaranızın bulunması gerekiyor.

PTT Kargo Barkod Numarası Öğrenme

PTT kargo ile gönderi işlemleri yapıldığında göndericiye gönderi evrakı verilir. Verilen bu evrak üzerinde gönderi takip numarası yani barkod numarası bulunur. PTT kargo gönderi numarası için bu evrak üzerinden kontrol edebilirsiniz. Diğer yandan gönderi işlemi gerçekleştirilirken eğer cep telefonu ve mail adresi belirtmişseniz buralara da barkod numarası gönderilir.

Aksi halde PTT barkod numarası sorgulama şeklinde bir işlem bulunmamaktadır. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz üzere çağrı merkezini arayarak barkod numaranız olmasa dahi sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Barkod Numarası Olmadan PTT Kargo Takip

PTT kargo sorgulama işlemini yapabileceğiniz bazı alternatif yollar bulunmaktadır. Bu alternatif yolların bazılarıyla barkod ile bazılarıyla da barkod olmasa dahi sorgulama yapabilirsiniz.

  • PTT kargom nerede uygulaması (Barkod ile)
  • PTT kargo web sitesi (Barkod ile)
  • PTT çağrı merkezi (Barkod veya T.C kimlik no yada cep telefonu)
  • PTT Şubeleri (Barkod, Kimlik, cep telefonu numarası vs)

sorgulama işlemlerinizi bu şekilde yapabilirsiniz.

PTT Yurtdışı Kargo Takip

PTT yurtdışı kargo takip yöntemi de aynı şekilde yurt içerisinde olduğu gibi PTT kargo takip web sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca kargoyu gönderen kişi e-Devlet üzerinden giriş yaparak kontrol edebilir.

PTT Kargo İsimle Kargo İnternetten Sorgulanır Mı?

PTT kargo web sitesi üzerinden isimle sorgulama işlemi yapılamamaktadır. Ancak gönderici sizseniz e-Devlet platformu üzerinden kargonuzun son durumunu görüntüleyebilirsiniz. e-Devletten Ptt kargo takip dışında PTT’nin kendi resmi web sitesi bu 2 platform dışında farklı yerlerden sorgulama işlemi yapmanızı önermiyoruz.

PTT Yurtdışı Kargo Takip ve Sorgulama

PTT kargo yurt dışı takip ve sorgulama yurt içerisinde olduğu gibi size verilen barkod numarasıyla sorgulama işlemini yapabiliyorsunuz. e-Devlet üzerinden yurt dışından adınıza gelen kargoları da sorgulamanız mümkün. Yani PTT yurt dışı kargo sorgulama işlemleri e-Devlet üzerinden de yapılabilmektedir.

PTT Kargo Adres Değişikliği Yapılabilir Mi?

PTT kargo gönderimlerinde eğer dağıtıma çıkmadıysa adres değişikliği yapabilirsiniz. Ancak adres değişikliği alıcı tarafından değil gönderici tarafından yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Turkcell Hat Üzerine Faturaya Ek Telefon Alma Sorgulama 2023 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu