EFT işlemleriHavale İşlemleriiptal işlemleri

Yanlış Hesaba Yatırılan Para Nasıl İptal Edilir?

Yanlış Hesaba Yatırılan Para Nasıl İptal Edilir?, Günümüz teknolojisinde para gönderimi yaparken dikkat etmemiz gereken hususlar olup bazen bu hususlara dikkat edilmediğinden dolayı yanlış hesaba para yatırma yapılabiliyor.

Eğer sizde yanlış hesaba havale yaptıysanız ne yapmanız gerektiğine dair yazımızın devamını okuyarak çözüm bulabilirsiniz.

Yanlış Hesaba Gönderilen Para Nasıl Geri Alınır?

Yanlış Hesaba Yatırılan Para Nasıl İptal Edilir?
Yanlış Hesaba Yatırılan Para Nasıl İptal Edilir?

Yanlış hesaba para transferi yaptıysanız bu durumu ivedilikle bankaya bildirmeniz gerekmektedir. Eğer göndermiş olduğunuz para aynı bankaysa bu işlemler daha hızlı gerçekleşir. Ancak farklı bankalar arası yapmış olduğunuz yanlış hesaba EFT yapmanız durumunda işlemler bir kaç gün sürebilir.

Siz bankaya bu durumu bildirdikten sonra banka para kime gittiyse o kişiyle iletişime geçer ve gönderilen yanlış paranın iadesi talep edilir. Normal şartlarda banka bu paraya bloke koyar ve karşı tarafında bunu onaylaması durumunda para hesabınıza iade edilir. Ancak karşı taraf kabul etmezse, banka bu durumda ne yazık ki hiç bir şey yapamaz. Peki yanlış hesaba yatan paranın iadesi nasıl alınır?

Para kimin hesabına yattıysa o kişiyi bankadan öğrenerek haksız zenginleşme davası açarak paranızın iadesini alabilirsiniz. Bununla ilgili olarak bankadan paraya bloke koymasını talep etmelisiniz.

Günümüz teknolojisinde bankalar vazgeçilmez bir araç haline gelmiş iken para transferlerinde ne yazık ki bir an dalgınlık sonucu yanlış hesaba para transferi yapılabiliyor. Para transferi yaparken sizden istenen (IBAN/ Hesap numarası) bilgileri yanlış girmeniz durumunda para yanlış kişinin hesabına geçebilir. Peki yanlış hesaba para yatırmanız durumunda ne yapmanız gerekiyor.

Yüklü Miktarda Yanlış Gönderilen Para Transferi İptali

Mobil veya internet bankacılığı üzerinden yapmış olduğunuz yanlış para transferinin yüklü miktarda olması durumunda, hangi bankanın müşterisiyseniz o bankanın müşteri hizmetlerini arayarak yollamış olduğunuz paranın bloke edilmesini talep etmelisiniz. Parayı gönderdiğiniz hesap sahibi ile aynı banka müşterisiyseniz işlemleriniz biraz daha hızlı gerçekleşecektir. Banka müşteriyle iletişime geçerek paranın yanlış yattığını belirterek iade için onay isteyecektir.

Banka İsmiTelefon Numarası
Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri;444 00 00 – 0850 220 00 00 – 0850 258 00 00
Denizbank müşteri hizmetleri444 0 800
Akbank müşteri hizmetleri444 25 25
Finansbank müşteri hizmetleri0850 222 0 900
Garanti müşteri hizmetleri444 0 333
Halkbank müşteri hizmetleri0850 222 0 400
Vakıfbank müşteri hizmetleri0850 222 0 724
Enpara müşteri hizmetleri0850 222 3663 
Yapıkredi müşteri hizmetleri0850 222 0444

Yapmış olduğunuz para transferi farklı bir bankada bulunan hesap sahibine ait ise hızlı bir şekilde müşteri hizmetleriyle iletişime geçmeniz gerekir. Bankanız diğer banka ile iletişime geçerek paranın iadesini talep edecektir. Yanlış yatırılan paranın hesap sahibi kendi bankası tarafından aranarak durum kendisine iletilir. Durumu kabul etmesi durumunda ise paranız hesabınıza iade edilir. Yanlış hesaba para yatırma ile ilgili olarak karşı taraf kabul etmezse haksız zenginleşme davası açarak paranızın iadesini alabilirsiniz.

Sitemizde daha önce yayınlamış olduğumuz bazı konular;

Ziraat Bankası Otomatik Ödeme Talimatı İptal Etme


Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Otomatik Ödeme Talimatı İptal Etme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu