Manşet

Ziraat Bankasından Araç Nasıl Alınır? İhaleye Nasıl Girilir?

Ziraat Bankasından Araç Nasıl Alınır? İhaleye Nasıl Girilir?, bankadan kredi çekip ödenmemesi durumunda araca haciz konulmaktadır bu nedenle Ziraat Bankası araç satışı yapmaktadır. Bankalar normal şartlarda çekilen krediyi çekemediğinde haciz yoluna giderler. Ziraat Bankası satılık araç nasıl alınır şeklinde araştıranlar genelde satılan araçların uygun fiyata satılmasından kaynaklıdır.

Bankalar haczettikleri araçları isterlerse farklı mecralar üzerinden satışa sunabileceği gibi ihaleye de çevirebilir. Fakat genel itibariyle kendi web siteleri üzerinden ilana açmaktadırlar.

Paylaşılan ilanlar da açık olarak her şey belirtilmiş oluyor. Araç ekspertiz raporu, kaporta, değişen, boya vs ilan sayfasının alt kısmında bulunuyor. Ancak araçlarla ilgili kilometre ve hasar kaydı ile ilgili taahhüt verilmediği gibi sorgulama işlemi de yapılmamaktadır.

Aracın plakası açık şekilde ilan içerisinde bulunacağından dolayı siz hem kilometre hem de hasar kaydı sorgulamasını yapabilirsiniz. Motor yada şasi numarası üzerinden bir sorgulama yapılamıyor, bunun nedeni ise aracın ruhsat bilgisi ilana eklenmiyor. Ziraat bankası üzerinden ilana koyulan satılık araç ilanları genel itibariyle Ankara ve İstanbul illerinde satışı yapılan araçlardan oluşmaktadır.

Ziraat Bankasından Satılık İkinci El Araçlar

Ziraat Bankasından Araç Nasıl Alınır? İhaleye Nasıl Girilir?
Ziraat Bankasından Araç Nasıl Alınır? İhaleye Nasıl Girilir?

Ziraat bankası üzerinden ikinci el araç alımı yaparken çok fazla kişinin bilmediği ihalelere katılmanız araç ihaleyle araç almanızı daha da kolaylaştırır. İhaleye katılabilmek için size en yakın Ziraat bankası şubesine gitmelisiniz. Bankaya ait olan eksperler aracılığıyla belirlenmiş olan muhammen bedelinin %6 oranında teminatı yatırdıktan sonra size ait ıslak imza atmanız durumunda işlemler başlatılmaktadır. Yapılan sözleşme içerisinde araçlara ait teminatla ilgili çeşitlilikler belirtiliyor.

Ziraat Bankası araç ihalesi nasıl yapılıyor?

 • İkinci el taşıt alımı ihalesine girmek için öncelik olarak ziraat güncel araç listesine kontrol ederek size uygun olan aracı seçmeniz gerekir.
 • Araç seçimi için kontrol ettikten sonra liste üzerinden seçmiş olduğunuz araç için en yakın şubeye gidip fiyatın %6 teminat bedelini ödeyerek dekontunuzu alın.
 • Teminat bedelinin yatırılmasıyla birlikte tamamlanan başvuru sonrasında tarafınıza bir şifre iletilecektir ve bu şifre yardımıyla sisteme giriş yapabilirsiniz. Kullanıcı adı olarak gerçek kişiler için T.C. kimlik numarası tüzel kişiler için ise vergi numarası şeklindedir.

Ziraat Bankası İhale Sitesine Nasıl Giriş Yapılır

Şubeden yapmış olduğunuz başvuru neticesinde onaylanması halinde size gönderilen SMS ve mail içerisinde iletilen geçici şifre ile giriş yapabilirsiniz.

https://e-aracsatis.ziraatbank.com.tr web sitesine giriş yaptıktan sonra üst köşede bulunan ”Sisteme Giriş” sekmesi üzerinden açılan sayfada kullanıcı ve şifrenizi girin.

Ziraat Bankasından Araç Nasıl Alınır? İhaleye Nasıl Girilir?
Ziraat Bankasından Araç Nasıl Alınır? İhaleye Nasıl Girilir?

Size gönderilen geçici şifreyle giriş yaptıktan sonra güvenlik amaçlı yeni şifre oluşturmanız istenecektir. Oluşturmuş olduğunuz şifrenizi unutmanız durumunda şifremi unuttum kısmından yeni şifre oluşturabilirsiniz.

Şifre değişiklik işlemini gerçekleştirdikten sonra sizi karşılayan ekran üzerinde e-posta, telefon, faks, cep telefonu, adres, posta kodu, il ve ilçe gibi bilgilerinizi güncelleyebileceğiniz bir ekran gelecektir ve bu ekran üzerinden değişiklik yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası araç ihalesi
Ziraat Bankası araç ihalesi

Teminat bedeli yatırırken araç seçimi yaptığınızdan dolayı sistem üzerinden bulunan ”İlgilendiklerim” menüsü üzerinde sadece seçtiğiniz araç çıkacaktır. Araç plakasının hemen yan tarafında bulunan teklif ver butonuna tıklayarak teklifinizi yapabilirsiniz.

Ziraat Bankasından Araç Nasıl Alınır? İhaleye Nasıl Girilir?
Ziraat Bankasından Araç Nasıl Alınır? İhaleye Nasıl Girilir?

Teklif ver sekmesine tıklamanız ardından Başlangıç Bedeli yani en düşük bedelden daha yüksek bir bedel teklif verebilirsiniz.

Teklifinizi yazdıktan sonra teklif ver kısmına tıklayın . Araç için belirlenen en düşük bedelden daha yüksek bir teklif vermelisiniz.

Ziraat Bankasından Araç Nasıl Alınır? İhaleye Nasıl Girilir?
Ziraat Bankasından Araç Nasıl Alınır? İhaleye Nasıl Girilir?

İlk teklifi siz verdiyseniz ihale süreci başlar ve bu süreç 4 gün kadar sürer. Sizin vermiş olduğunuz ihale teklifine farklı birisi daha teklif vermesi durumunda cep telefonunuza bilgilendirme SMS’i gelir. İhaleye yapılan her teklif sonrasında süre 30 dk kadar uzatılır. Yapılan teklifler arasında en yüksek teklifi siz yapmanız veya sizin dışınızda kimsenin teklif yapmaması durumunda ihaleyi siz kazanmış olursunuz. İhale banka tarafından da onaylanmasıyla birlikte sizi bilgilendireceklerdir.

Ziraat Araç Satışında Hangi Belgeler İsteniyor?

 • Araç şartnamesi , bu evrak size banka tarafından verilip imza altına alınacaktır.
 • Ödenen teminat ücretinin dekontu.
 • Gerçek kişiler için nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Tüzel kişiler için şirketi temsil eden kişileri gösteren belge ve imza sürküleri.

Ziraat Bankası Araç İhalesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

 • Listedeki bulunan araç için verilen fiyatın altında bir teklif verilemez.
 • Araca vermiş olduğunuz teklif tutarıyla kazandıktan sonra aracı aldığınızda teklif tutarını ödemeniz halinde ekstra bir vergi ödemeniz gerekmez.
 • Yapılan satış sonrasında banka tarafından size fatura kesilir.
 • Aracın devir işlemleriyle ilgili çıkacak masrafları alıcı kişi karşılar.
 • Başvuru aşamasında hangi araç için teminat bedeli ödediyseniz sadece o araç için teklif yapabilirsiniz. Satışı yapılan diğer araçlar için yine aynı şekilde teminat tutarı yatırarak teklif verebilirsiniz.
 • Ödeme işlemleri sadece nakit olarak peşin olarak alınmakta olup ziraat bankası araç alımı taksit işlemi uygulanmamaktadır.

Ziraat Bankası Alınan Araç için KDV Ödeniyor mu?

İhale sonucu sizin lehinize sonuçlanması durumunda mevcut ihale bedeli üzerinden aracı alabilirsiniz. Ziraat bankası KDV mükellefiyeti olmadığından dolayı ek bir vergi ödemeniz gerekmez ve fatura kesilmez. Bankadan almış olduğunuz dekont yeterli olacaktır. Ancak araç ihalesini kazanan kişi araç devir işlemlerinde noter masrafları için çıkacak masrafları ödemek zorundadır.

Gerçekleşen ihale neticesinde aracı alamayan girişimciler bankaya yatırılan teminat bedelini geri alabilirken, ihaleyi kazanıp aracı alamayan kişilere bu ücretler geri ödenmez.

Ziraat bankasından satılık ikinci el araç almak isteyen vatandaşların sistemde bulunan araç ile ilgili görevlendirilmiş olan görevlilere ulaşıp talep edilmesi halinde aracın bulunduğu yere giderek aracı inceleme fırsatı bulabilmektedir. Burada en çok dikkat edilmesi gereken konu, sistemde satışı yapılan araç ile ilgili aracın resim ve bilgileri genel bilgilendirme amaçlı eklenmiş olup taahhüt olarak verilmemektedir. Dolayısıyla alacağınız aracı inceleyip araştırmakla yükümlüsünüz.

Ziraat Bankası 2. El Araç için Yatırılan Teminat Bedeli İade Edilir mi?

Yatırmış olduğunuz teminat bedeli sonrasındaki 15 gün içerisinde herhangi bir teklif vermemeniz halinde iade alabiliyorsunuz. Fakat teklif verip ihaleyi kazanmanız durumunda teminat bedelini geri alamazsınız.

E araç Satış Ziraat Bankası

https://e-aracsatis.ziraatbank.com.tr sitesine giriş yaparak üst kısımda bulunan ”Sisteme Giriş” yazan bölümden kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası otomobil ihalesi

Ziraat Bankası otomobil ihalesi yapmaktadır. Bunun için size en yakın Ziraat bankası şubesine giderek listedeki araçlardan birisi için teminat bedeli yatırabilirsiniz.

Ziraat Bankası araç satış Sistemi

Ziraat Bankası araç satış Sistemine dahil olabilmek için ilk olarak seçeceğiniz aracın teminat bedelini ödeyerek daha sonrasında Ziraat bankasına ait olan e-aracsatis sitesinden giriş yaparak ihalede teklif verebiliyorsunuz.

Sitemizde daha önce yayınladığımız yazılardan bazıları;
Ziraat Bankası Otomatik Ödeme Talimatı İptal Etme

Bir önceki yazımız olan Fatih Güncel İnternet Şifresi – Fatih Okul İnternet Şifresi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu